0905 394 134
spirit@spiritsl.sk

 

Pre vodotesnosť neplatí univerzálna jednotka. Najčastejšie sa pri hodinkách TISSOT a CERTINA, alebo Calvin Klein stretnete s označením v metroch, alebo v jednotkách tlaku -v atmosférach a baroch (ATM, BAR). Práve tlak má na svedomí prenikanie vody do vnútra hodiniek.Označenie „vodotesný“ (water resistant-WR), v súvislosti s hodinkami nekorešponduje so skutočnosťou. Ani tie najlepšie potápačské hodinky nie sú za každých okolností vodotesné. Treba si pamätať, VODOTESNOSŤ NIE JE DOŽIVOTNÁ A NIE JE ZA KAŽDÝCH PODMIENOK !

Water resistant (vodeodolné)

30M
100ft
3 ATM
3 BAR

50M
160ft
5 ATM
5 BAR

100M
300ft
10 ATM
10 BAR

200M
660ft
20 ATM
20 BAR

1000M
3300ft
100 ATM
100 BAR

Náhodný styk s vodou
(umývanie auta, umytie rúk, dážď)

hodinky sú vlhkotesné, náhodný styk s vodou

Povrchové plávanie na hladine

Plávanie a

šnorchlovanie, potápanie bez dýchacieho  prístroja

Profesionálne potápanie s dýchacími prístrojmi

 

Tlaková skúška vodotesnosti  sa  MUSÍ  VYKONÁVAŤ  VŽDY po otvorení a zatvorení hodiniek, teda i po výmene batérie, aby sme mali  dôkaz  a potvrdenie, že  hodinky sú vodotesné.. Ak počas záručnej doby  nie je pri výmene batérie urobená   tlaková skúška WR- tak ako to požaduje výrobca- ide o neodborný zásah  a zákazník môže stratiť záruku  na hodinky.

Treba zákazníka informovať, že ak hodinky nie sú vodotesné, tak môže do strojčeka vniknúť vlhkosť z vonkajšieho prostredia - zo vzduchu, ale aj prirodzená vlhkosť tela, ktorá na prvý pohľad možno nie je viditeľná, ale postupne môže zničiť celý strojček, ciferník, ručičky, korunku a potom je potrebné vykonať celkovú opravu, ktorá sa môže pohybovať rádovo od 100€ do 300€ a viac – v závislosti od poškodenia hodiniek.

Skúška  WR sa vykonáva profesionálnym digitálnym prístrojom na báze tlaku vzduchom. Pozitívna skúška vodotesnosti je však dôkazom o aktuálnom stave vodotesnosti a nevzťahuje sa na ňu žiadna záruka, nakoľko vplyvom nedodržania pravidiel správneho zaobchádzania s hodinkami môžu pomerne ľahko o tento status prísť. Žiaden servis nemôže ovplyvniť, ako bolo s hodinkami po opustení jeho priestorov zaobchádzané a či boli dodržané pravidlá pre zachovanie vodotesnosti.

Aké sú podmienky pre udržanie vodotesnosti hodín?
Ani jedny, akokoľvek kvalitne vyrobené hodinky  nezaručia, že si deklarovanú vodotesnosť udržia naveky. Ako pri každom spotrebnom tovare, aj tu platia isté zásady:

1.     Pod vodnou hladinou sa striktne neodporúča manipulácia s korunkou (ani skrutkovacou) a tlačidlami ! Ak máte na hodinkách stopky, nikdy nepoužívajte ich tlačidlá pod vodou! Iba pár hodiniek má také tesnenie, ktoré dokáže zabrániť vniknutiu vody pri stlačení tlačidla pod vodou. Samozrejme to platí aj pre korunku, s ktorou sa pod vodou netreba hrať. 

2.     Dôležitá je tiež teplota vody! Nevystavujte svoje hodinky náhlym, prudkým zmenám teploty. Prudké striedanie teplôt zapríčiňuje rozdielnu rozťažnosť materiálov a vyzrážanie zbytkovej vlhkosti na sklíčku. Skutočné potápačské aktivity sa zvyčajne dejú v pomerne chladných vodách alebo vodách, ktoré nepresahujú teplotu tela. Ak sa ale vykúpete v horúcej vani či sprche, mohlo by si to odniesť tesnenie hodiniek a tým následne vniknúť aj voda do ich vnútra. To platí dvojnásobne pri náhlej zmene teploty: napr. zo sauny alebo horúcej vane do studeného bazéna, alebo zo slnenia na pláži -skok do bazéna alebo slaného mora. Za normálnych okolností sa totiž pri potápaní mení teplota postupne a pomaly.

3.     Po pobyte v slanej, alebo silne mineralizovanej vode je potrebné opláchnuť hodinky pod tečúcou vodou. Taktiež bežná sprcha môže ublížiť Vašim hodinkám. Odhliadnuc od náhlych zmien v teplote vody a okolitého prostredia a rozdielnej rozťažnosti materiálov, rôzne mydlá, sprchové gély či šampóny môžu tiež pôsobiť agresívne na tesnenie hodiniek a tým hodinky poškodiť. Po takomto kúpeli, alebo kúpaní sa v slanej morskej vode, treba hodinky vždy následne opláchnuť čistou vodou a osušiť ich, aby sa zmyla soľ, prípadne iné chemické prostriedky. Pri bežnom sprchovaní ďalej hrozí riziko náhodného dotyku tlačidiel alebo nechceného pootočenia korunky hodín a následného vniknutia vody či vlhkosti do hodiniek.

4.     Zabránenie otrasom pod vodnou hladinou a pádom na tvrdý povrch. Treba si uvedomiť, že výrobné meranie vodotesnosti hodiniek prebieha v laboratórnych podmienkach, ktoré sa merajú podobne, ako keby potápač s hodinkami sedel na hladine v konkrétnej hĺbke bez akéhokoľvek náznaku pohnutia. Avšak v reálnom živote to nie je možné, pretože pri rôznych aktivitách vo vode s hodinkami hýbeme. Napríklad pri skoku do vody s hodinkami nastane na okamih, dosť dlhý na to, aby do hodiniek vnikla voda, obrovská zmena tlaku, ktorá môže mnohonásobne prevýšiť hodnotu, ktorá je nameraná v pokojných laboratórnych výsledkoch. Pri páde hodín na tvrdý povrch môže dôjsť k rôznym, niekedy oku neviditeľným poškodeniam, ktoré narušia vodotesnosť.

5.     Vek hodiniek je taktiež dôležitým faktorom, pretože časom sa oslabuje tesnenie hodiniek. Hodinky, ktoré skutočne používate do vody by mali prejsť každý rok skúškou vodotesnosti a každé 3 roky aj výmenou všetkých tesnení za nové. Každé hodinky majú tesnenie na zadnom viečku, sklíčku, korunke, prípadne tlačidlách.

6.     Pravdivosť deklarovanej vodotesnosti výrobcom.  Zákazníka treba pri  predaji pravdivo informovať o vodotesnosti a  doporučiť, či je vybraný  model vhodný na aktivity vo vode.. Ak zákazník plánuje využívať hodinky pod vodnou hladinou, treba ho pri kúpe dôkladne informovať o vodotesnosti, prípadne poradiť zákazníkovi –aby  investoval do vyššej rady hodín, ktoeé majú vyššiu vodotesnosť.

7.     Nešetriť na cene pri výmene batérie. Zákazníkom treba doporučiť- nešetriť na cene a navštíviť autorizovaný servis.  Samotný servisný úkon výmeny batérie nie je LEN výmena batérie, ale pozostáva z čistenia kontaktov pod batériou, čistenia otvorov púzdra (pri viečku, pri korunke a tlačidlách), aby sa časom nahromadené nečistoty netlačili na tesnenie a nepoškodzovali ho, vizuálnej kontroly a mazania tesnení či ich prípadnej výmeny a tlakovej skúšky vodotesnosti. Cena je  30,- Eur, (u dotykových T TOUCH – 45€), ale treba zákazníka informovať, že škoda spôsobená v neautorizovanom servise môže byť niekoľkonásobne vyššia  (výmena strojčeka stojí od 90-180€ v závislosti od typu stroja).

Ako je možné, že sa zarosilo zospodu sklo, keď sú hodinky vodotesné ?

Ak sa Vám zarosilo sklíčko, znamená to, že sa na nejaký čas porušením pravidiel vodotesnosti hodinky stali ne-vodotesnými, kedy prišlo k prieniku vlhkosti do ich vnútra. Najčastejšie sa to stáva pri zmene teploty. Z fyziky vieme, že horúce prostredie spôsobuje inú rozťažnosť použitých materiálov (kov, guma, sklo, plast, teflón), kedy inak vodotesné hodinky prestanú tesniť. Bežnou príčinou je sprchovanie či kúpanie sa s hodinkami vo vani, sauny, termálne kúpele, alebo iné horúce a zároveň vlhké prostredie. Znížením teploty príde k opätovnému tesneniu, kedy sa vlhkosť vo vnútri hodín nevie dostať von, práve preto, lebo hodinky opäť tesnia a vytvorí sa kondenz – rosa na skle. Ak by hodinky naďalej netesnili, vlhkosť by sa sama vytratila, bez zarosenia skla.
I bežná vlhkosť z ovzdušia či umytia rúk môže poškodiť hodinky, ak pri výmene batérie neboli skontrolované a premazané tesnenia hodín. Túto službu v našom Servise hodín poskytujeme pri výmene batérie automaticky. 

Čo robiť, keď mám zarosené sklo, prípadne vodu v hodinkách ?

Čím dlhšie sa vlhkosť v hodinkách nachádza, tým väčšie môže byť konečné poškodenie (hrdza na korunke s kľúčom, na strojčeku, oxid ciferníka a ručičiek....atď.)  Odporúčame preto bezodkladne priniesť hodinky do servisu hodín, kde vám hodinky otvoríme, odborne vysušíme a zdiagnostikujeme, či je mechanizmus v poriadku. Následne sa skontrolujú a premažú tesnenia (prípadne vymenia tesnenia alebo celý WR KIT)  a vykoná sa  tlaková skúška vodotesnosti. 

V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať!

+421 02 6345 1330, +421 0905 394 134, spirit@spiritsl.sk